Skocz do:
Aktualności /

Modernizacja systemu grzewczego

Wraz z końcem roku 2019 zakończyły się kompleksowe roboty budowlane związanie z modernizacją systemu grzewczego w Opactwie Benedyktynów w Lubiniu.

Od początku maja, po wykonaniu prac projektowych, przystąpiono do realizacji przedsięwzięcia pod nazwą: „Poprawa efektywności energetycznej budynków klasztornych Opactwa Benedyktynów z siedzibą w Lubiniu z wykorzystaniem OZE, Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Poprawa jakości powietrza część 2. Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie””, które zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Modernizacja polegała na demontażu starego sytemu centralnego ogrzewania i zastąpieniu go odnawialnymi źródłami energii, która odtąd będzie pozyskiwana przy pomocy pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej. Dokonano całkowitej wymiany instalacji ciepłej oraz zimnej wody. Ponadto wykonano docieplenie dachu zarówno starszej części klasztoru, jak i nowszej.

Wykonanie takiego przedsięwzięcia było nie lada wyzwaniem dla projektantów i robotników, którzy zmagali się architekturą opactwa. Również wspólnota mnichów musiała przez kilka miesięcy zmienić swój sposób życia.

Nowy, przyjazny dla środowiska system grzewczy będzie służył nie tylko obecnym braciom, ale i następnym pokoleniom mnichów lubińskich oraz wszystkim tym, którzy będą przybywać do naszego klasztoru, aby wspólnie wielbić Boga.

Secured By miniOrange