Skocz do:
Aktualności /

10. rocznica śmierci o.Jana Berezy OSB

20 lutego 2021 mija dokładnie 10 lat od kiedy odszedł do Pana o.Jan Bereza, założyciel Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej w Lubiniu …

Filozof, artysta, podróżnik, który został benedyktynem w Opactwie, w Lubiniu. Ojciec Maksymilian Nawara wspominał ojca Jana: „Trudno było mu funkcjonować w schematach, strukturach i układach. Nie mieścił się i nie pasował do żadnej roli. Był wolnym duchem szukającym czegoś innego, głębszego. Kim jest mój Bóg? Gdzie jest mój Bóg?

W 1988 r. założył w Lubiniu Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej, który przez wiele lat był jedynym miejscem w Polsce, gdzie praktykowano i nauczano, tzw.modlitwy monologicznej. Współpracował ze Światową Wspólnotą Medytacji Chrześcijańskiej, Benedyktyńską Komisją ds. Dialogu Międzyreligijnego na płaszczyźnie monastycznej oraz był zaangażowany w dialog chrześcijańsko-buddyjski.

„Był w nim ogień, który kazał mu wyruszyć w podróż w poszukiwaniu prawdy, sensu życia i umierania (…). Była w nim ta przestrzeń, która powodowała, że każdy mógł czuć się przy nim  swobodnie i naturalnie”. W taki sposób o. Maksymilian Nawara opisywał postać o.Jana w kazaniu przygotowanym na mszę pogrzebową.

W 2009 roku, na 25-lecie swoich ślubów zakonnych o.Jan Bereza napisał tekst, który niczym dekalog wskazuje także dziś drogę…

Dziś wiem, że niekiedy musimy przejść przez wielką burzę i ciemność, aby zobaczyć, kim jesteśmy naprawdę.
Dziś wiem, że istnieje światło, które przez ból i cierpienie staje się coraz jaśniejsze. 
Dziś wiem, że musimy czasami dotknąć bram piekła, aby dojść do nieba.
Dziś wiem, że czasami musimy doświadczyć opuszczenia przez Boga, aby być bliżej Niego.
Dziś wiem, że Słowo staje się ciałem wtedy, gdy odkrywamy je w drugim człowieku, tak samo w bliskim jak i w obcym, przyjętym jak i w odrzuconym.
Dziś wiem, że powinienem być nie lustrem, w którym inny dostrzega swoją ułomność, lecz oknem, przez które może dostrzec światło.
Dziś wiem, że aby zmartwychwstać trzeba umrzeć dla siebie.
Dziś wiem, że czasami trzeba chodzić nieznanymi ścieżkami, aby powrócić do Boga, który jest człowiekiem.
Dziś wiem, że aby powrócić trzeba stać się innym, bardziej prawdziwym. 
Dziś wiem, że trzeba niekiedy upaść, aby powrócić.
Dziś wiem, że liczy się tylko Miłość.

Secured By miniOrange