Skocz do:
Aktualności /

Renowacja obrazu Przemienienie Pańskie

W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 950-lecia przybycia Benedyktynów do Lubinia i pierwszej fundacji Opactwa. Z tej okazji powstał pomysł poddania konserwacji obrazu Przemienienie Pańskie z kolekcji Opactwa Benedyktynów w Lubiniu, eksponowanego w Domu Gości w Rozmównicy Mickiewicza i nadania mu nowego, odnowionego wyglądu.

Obraz Przemienienie Pańskie pochodzi najprawdopodobniej z XVIII wieku i jest wspaniałym przykładem malarstwa sakralnego późnego baroku. Przedstawia Przemienienie Pańskie na górze Tabor – bardzo ważną scenę biblijną, opisaną we wszystkich trzech Ewangeliach synoptycznych: św. Mateusza (17,1-8), św. Marka  (9,2-9) i św. Łukasza (9,28-36). Ma on także pewien wymiar symboliczny. Przy tym obrazie swoje pierwsze rozmowy przed przyjęciem do klasztoru odbyli Przeor br.Izaak i Opat Prezes Kongregacji Zwiastowania o.Maksymilian. Stanowi on także niewątpliwą ozdobę Rozmównicy Mickiewicza.

Obecnie powierzchnia obrazu jest silnie zabrudzona i ma ściemniały werniks. Obraz posiada liczne odpryski powierzchni malarskiej oraz zaprawy, głównie na jego krawędziach. Obraz zostanie poddany konserwacji przez profesjonalną pracownię konserwatorską, zgodnie z programem zatwierdzonym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po oczyszczeniu i starannej konserwacji odzyska swój dawny blask i świeżą kolorystykę. Będzie prawdziwą ozdobą Domu Gości.

Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa spotka się z przychylnością Rodziny Lubińskiej i ucieszy wszystkich ojców i braci Opactwa w Lubiniu.

Będziemy bardzo wdzięczni za każdą, najdrobniejszą wpłatę na ten cel.

Link do wpłat: https://zrzutka.pl/xzykd4